Kategorie

Crocs - klapki które pokochał cały świat

Published : 2021-07-26 13:25:05
Categories : HITY , START

Chyba trudno wskazać drugą tak kontrowersyjną markę obuwia, która budziłaby równie dużo emocji co Crocs. Toporne chodaki, często w krzykliwych kolorach i wzorach. Pierwotnie miały wylądować na stopach klientów ośrodków SPA oraz salonów urody, ale ostatecznie pokochali je aktorzy, celebryci, a przede wszystkim różni profesjonaliści: lekarze, pielęgniarki, kelnerzy, ogrodnicy i wszyscy, którzy dużo czasu spędzają stojąc.

Nietypowe początki marki Crocs

Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy amerykański przedsiębiorca George Boedecker Jr i jego koledzy Lyndon “Duke” Hanson oraz Scott Seamans postanowili otworzyć biznes związany z urodą i dbaniem o ciało. Pech chciał, że podczas spędzanych w tym czasie wakacji na Karaibach, nie mieli odpowiedniego obuwia, dzięki któremu mogliby bezpiecznie poruszać się po łodzi podczas rejsu. Skonstruowali zatem naprędce prowizoryczne klapki z kupionej na miejscu pianki crosslite i tak powstały buty, które w przyszłości miały zagwarantować im sukces. Początkowe założenie było takie, że lekkie klapki będą oferowane ośrodkom SPA. Ostatecznie zostały po raz pierwszy zaprezentowane rok później na targach Boat Show na Florydzie, gdzie trzej przyjaciele natychmiast sprzedali aż 200 par. Pomimo kontrowersji, jakie obuwie Crocs wzbudzało od samego początku wśród projektantów mody, co roku przynosi coraz większe zyski ze sprzedaży.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Crocs Shoes (@crocs)

Pierwszy miliard dolarów

Lata mijały, oburzenie projektantów mody pozostało, a Boedecker Jr i jego przyjaciele nadal rozwijali interes i zwiększali produkcję. W ofercie Crocs pojawiały się kolejne kolory i fasony. Pionierski model Crocs Original Classic Clogs coraz bardziej ewoluował i owocował w nowe wersje, często o krzykliwych barwach, wzorach i nietypowych kształtach. Oprócz tych znanych chodaków, do sprzedaży trafiły również proste klapki, japonki, sandały czy baleriny. Wszystkie, dzięki wykonaniu z tworzywa crosslite, cechuje niespotykana lekkość, właściwości antybakteryjne, a także łatwość czyszczenia. W 2012 roku firma mieszcząca się w Kolorado oświadczyła, że po raz pierwszy sprzedaż crocsów przekroczyła miliard dolarów. Nie trzeba dodawać, że wzbudziło to ogromne zainteresowanie inwestorów, a akcje marki Crocs wzrosły o 6,3 proc. Nie tylko to świadczy o sukcesie crocsów. Są to na tyle charakterystyczne buty, że tak jak znane adidasy stały się synonimem butów sportowych, tak crocsy funkcjonują w naszym języku jako wyraz bliskoznaczny dla piankowych chodaków. Niestety niechlubnym pokłosiem ogromnego sukcesu butów Crocs jest podrabianie przez różne marki popularnego obuwia. Często jest wykonane z tworzywa złej jakości, mniej trwałego i przede wszystkim niebezpiecznego dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na oryginalność kupowanych produktów, ponieważ w tym przypadku jakość idzie w parze z ceną.

Crocsy na ratunek stopom

Crocsy zyskały miano butów czasu pandemii. Wszyscy porzuciliśmy eleganckie ubrania, garnitury, szpilki i oksfordki. W ostatnich miesiącach zdecydowanie chętniej wybieraliśmy wygodne ubrania, a co za tym idzie - buty. Według raportu przygotowanego przez CNBC, w tym roku przychody firmy wyniosły 460,8 mln dolarów, czyli o 65 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Patrząc na szerokie zastosowanie crocsów, trudno się temu dziwić. Dzięki temu, że są lekkie i łatwe w czyszczeniu chętnie są wybierane przez wiele grup zawodowych. Pewnie każdy widywał je na stopach personelu medycznego, ale także ogrodników, pracowników hoteli, kosmetyczek… Klienci wybierający buty Crocs chwalą sobie antypoślizgowe podeszwy i dużą wytrzymałość w czasie użytkowania. Ponadto wnętrze najnowszych modeli jest wyposażone w masujące wypustki, które stymulują krążenie krwi podczas noszenia i zapobiegają puchnięciu stóp. Mając przed sobą cały dzień spędzony na nogach, crocsy to zdecydowanie lepsza opcja niż buty na obcasie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Crocs Shoes (@crocs)

Crocsy podczas Oscarów 2021

Chyba każdy podziela opinię, że crocsy się kocha lub nienawidzi. Sprawia to, że są świetnym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. Coroczne rozdanie nagród podczas oscarowej gali jest okazją nie tylko do docenienia dorobku filmowego artystów, ale również do zaprezentowania się na czerwonym dywanie. Kreacje z ceremonii są szeroko komentowanie jeszcze długo po zakończeniu uroczystości.

Niewątpliwie doskonale zdaje sobie z tego sprawę lider zespołu The Roots. Podczas tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów DJ Questlove, a właściwie Ahmir Khalib Thompson zestawił lekki, czarny zestaw z pomalowanymi złotym sprayem crocsami. “Brzydkie buty” na czerwonym dywanie natychmiast wywołały niemałe poruszenie wśród internautów. U części, która preferuje dotychczasowe standardy, strój lidera The Roots wywołał niesmak, natomiast pozostali byli zachwyceni odwagą gwiazdora. Nie bez powodu serwis modowy Who What Wear zapowiedział pod koniec ubiegłego roku, że “2021 będzie rokiem crocsów”.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Roots (@theroots)

Share this content

Add a comment

 (with http://)