Jak dobrać odpowiedni rozmiar obuwia?

 

W celu określenia długości naszej stopy, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie jej. Jak to zrobić dobrze?

A więc:

  1. Przyda nam się: biała kartka papieru - A4, ołówek i miarka.
  2. Stawiamy stopę centralnie na kartce i obrysowujemy ją ołówkiem dookoła. Dzięki temu uzyskamy dokładny kształt naszej stopy.
  3. Miarką należy zmierzyć długość stopy. Kierujemy się najbardziej skrajnymi punktami (odległość od najdłuższego palca stopy do końca pięty)

ołowki kartka stopy miara

Czynność należy powtórzyć również dla drugiej stopy, gdyż może okazać się, że stopy różnią się między sobą długością. Jeśli właśnie tak jest but należy wybrać taki, który będzie pasować do dłuższej stopy. Dlaczego? Ponieważ w innym przypadku buty mogłyby cisnąć.

WAŻNE: Rozmiar przyjmujemy do większej stopy!

Dodatkowo ważnym czynnikiem przy określeniu rozmiaru jest to, aby buty wybrać ok. 0,5 do 1 cm większe od stopy. Jeśli jednak zastanawiamy się nad zakupem obuwia, które posiada czubek w szpic, należy przyjąć, że zapas powinien być troszkę większy.

Wyposażeni już w wiedzę o tym jaka jest długość naszej stopy i doliczonym zapasem, możemy dobrać rozmiar sugerując się ogólną tabelą rozmiarową, który każdy producent posiada i widnieje przy każdym produkcie.

PRZYKŁAD:

Jeśli długość stopy wyszła nam 24 cm, to długość wkładki przyjmiemy 25,5 cm. Natomiast jeśli będzie to obuwie o szpiczastym nosku, to długość wkładki będzie wynosić 25 cm.

tabela producenta strona

(Tabelka ma charakter poglądowy!)

Zasadę doliczania „zapasu” nie uwzględnia się przy doborze rozmiarów w klapkach i sandałkach, czyli obuwia letniego. Jeśli chodzi o ten rodzaj obuwia, to tu wystarczy zmierzyć długość stopy i wybrać na tej podstawie długość wkładki.

Jeśli nadal nie jesteście pewni: długości wkładki w danym bucie, czy macie problem z doborem odpowiedniego rozmiaru – czekamy na kontakt. Z chęcią służymy pomocą :)